Informacje potrzebne do wycięcia szablonu
W celu wykonania dla Państwa szablonu, niezbędne jest podanie nam informacji na podstawie których wykonamy odpowiedni produkt. Należą do nich:
- wymiary,
- widok - strona rakli lub przeciwna,
- punkty ustawcze - wycinane/grawerowane,
- treść,
- opcjonalnie: informacja, czy szablon ma zostać umieszczony w ramie aluminiowej.
Zarówno szablony stalowe do nakładania pasty lutowniczej, jak i szablony do nanoszenia kleju termoutwardzalnego na płytki PCB wykonujemy na podstawie przesłanych przez Państwa projektów, wykonanych w programach graficznych, a także uzyskanych od Państwa informacji i indywidualnych preferencji. Jeżeli nie dysponują Państwo gotowym projektem – również zachęcamy do współpracy! Nasi specjaliści pomogą w jego przygotowaniu, lub opracują projekt szablonu na podstawie Państwa preferencji i wymagań.
Informacje ważne przy projektowaniu szablonów
Dobór grubości szablonu
Dobór grubości szablonu należy do zamawiającego. Jest on uwarunkowany gęstością punktów lutowniczych, jakością obwodów drukowanych oraz wymaganą ilością pasty lutowniczej.
Czasami trudno jest pogodzić potrzebę podania większej ilości pasty na elementy o dużej powierzchni lutowniczej i jednocześnie małej pod układy gęsto rastrowe. Należy wówczas zmniejszyć otwory w szablonie pod układy gęsto rastrowe. Bardzo rzadko używa się szablonów do pasty lutowniczej o mniejszej grubości niż 0,100 mm i grubszych niż 0,180 mm.
Wielkość szablonów
Obszar roboczy naszego lasera wynosi 600x600 mm. Oznacza to, iż na takim obszarze możemy wycinać pady, grawerować napisy i wycinać gabaryt szablonu. Wymiar arkusza blachy z którego jest wycinany szablon ma wymiary: 610x700 mm i takiej wielkości szablon możemy wykonać, ale bez wycięcia gabarytów, jeśli są one większe niż pole robocze lasera.
Fiduciale (punkty ustawcze) i napisy
Niektóre sitodrukarki do pozycjonowania szablonu używają kamer. Należy wówczas na szablonie umieścić punkty ustawcze, które najczęściej są grawerowane na szablonie od strony płytki drukowanej lub wycinane na wylot.
Przy projektowaniu szablonu do nakładania kleju, punkty ustawcze są niezbędne bez względu na rodzaj sitodrukarki. Szablony do pasty można bazować na punktach lutowniczych lub punktach ustawczych.
Grawerowanie napisów wykonujemy standardowo na stronie przeciwnej do strony rakli – ponieważ szablon wycinany jest zawsze od tej strony. Punkty ustawcze (fiduciale) są również grawerowane na tej stronie szablonu. Zawsze należy podać miejsce umieszczenia napisu i określić które fiduciale powinny być grawerowane.
Sposoby montowania szablonów
Szablony mocowane są w sitodrukarkach głównie w ramach samonapinających. Niektóre firmy montujące używają szablonów wklejanych w ramy aluminiowe bezpośrednio lub za pośrednictwem siatek poliestrowych, co znacznie uelastycznia szablon. Niektórzy stosują metodę przykręcania szablonu do ramy. Do mocowania w ramie samonapinającej konieczne jest wykonanie perforacji na obrzeżu szablonu według dokumentacji producenta sitodrukarek.
Przygotowanie danych
Wycinanie szablonów odbywa się na podstawie danych dostarczonych przez zleceniodawcę.
Wszystkie nowe programy do projektowania obwodów drukowanych umożliwiają również prawidłowe zaprojektowanie wzoru szablonu (dobrana wielkość punktów lutowniczych, ustalenie punktów ustawczych, wyrysowanie obrysu szablonu itp.). Formatem zapisu danych z tych programów jest najczęściej Gerber 274-X, który wystarcza do tego aby w sposób prawidłowy wyciąć szablon. Niektóre starsze programy generują zbiory w innych formatach Gerbera. Wówczas konieczne jest podanie tabeli apertur. Dodatkowo trzeba jeszcze podać informację, czy widok jest od strony rakli, czy przeciwnej. W przypadku opracowania danych do wykonania z wykorzystaniem programów graficznych, konieczne jest dostarczenie danych w formacie DXF lub HPGL.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze kontaktujemy się z klientem.
Gdy wymagane jest złożenie kilku wzorów płytek na jednym szablonie należy podać w jakich odległościach od siebie umieścić poszczególne płytki.
Podać należy również:
- czy widok wszystkich płytek jest od strony rakli;
- jak umieścić całość na szablonie – centrycznie czy w inny sposób?
W przypadku nakładania pasty na duże powierzchnie, korzystnie jest podzielić je na kilka mniejszych. Dotyczy to głównie punktów pod radiatory o wymiarach powyżej 5-6mm (200-250 mil).